Jistě už jste zažili nejeden nevyžádaný či obtěžující hovor. Může se jednat o nabídky různého zboží nebo výhodnou cenu energií. Ty se zdají být neškodné – mohou vám způsobit nanejvýš nepříjemnosti při rušení objednávky.
Útočníci jdou však ještě dál. Znají vaše chování, cílí na váš strach a vaši důvěřivost. V poslední době se setkáváme s novým typem útoku – přímé volání, u kterého by vás nenapadlo, že za ním stojí hackeři.
Osobně máme zkušenost s nebezpečnými telefonáty z banky, ve kterých se z vás volající snaží vyloudit citlivé údaje, jako např. přístupová hesla do internet bankingu. Osoba na druhé straně je navíc pěkně neodbytná a tlačí vás do akce, i když vy jasně odmítáte.
Podívejme se, jak na takový telefonát reagoval pan Eda Důvěřivý. Rozhodně se jím neinspirujte.
Dnes mě vzbudil Viber hovor od podpory Microsoftu. Představila se mi velmi milá paní, Mary Smith. Přestože měla silný indický přízvuk, její angličtina byla čistá a projev velmi zřetelný. Snažila se, abych rozuměl každému slovu. Evidentně Microsoftu záleží na komunikaci se zákazníky. To víte, velká, prosperující firma.
Z rozespalosti mě probudila šokující informací: Můj počítač jim hlásí, že je silně zavirovaný! Rozrušený jsem položil otázku, co s tím mám dělat? Paní Mary byla velmi ochotná. Nejprve mi ukázala, jak zjistit, jestli hackeři již této situace nezneužili. Slouží k tomu příkaz netstat, který se spouští z příkazové řádky a ukáže vám všechna síťová spojení s počítačem. K mému zděšení jich bylo velké množství! Už je to tak. Jsem obětí hackerského gangu. Zneužívají můj počítač, aby zakryli svou identitu. Takhle to přeci dělají.
Nic není ztracené, paní Mary si s tím poradila. Velmi profesionálně mě navedla, jak si nainstalovat aplikaci TeamViewer. Ta se používá, když někdo potřebuje na dálku pomoci. Jednoduše umožňuje vzdáleně ovládat váš počítač. No, trvalo jí to jen chvilku, než mi do počítače nainstalovala speciální software, který systém odviroval.
Teď běží někde na pozadí a znemožňuje hackerům další útoky. To můžu potvrdit. Protože netstat jsem si po nějaké době spustil znovu a počet spojení byl o poznání nižší. Musím být trpělivý, chvilku asi ještě potrvá, než můj počítač opustí všichni hackeři, kteří tam byli před odborným zásahem Mary.
Její bezpečnostní software mě stál po slevě ze $199 jen neuvěřitelných $79! Skvělá cena za to, co dělá. Nadiktoval jsem detaily kreditní karty a od té doby se díky tomuto software cítím bezpečně. Můj počítač je zachráněn!
Musím uznat, že to mají hezky vymyšlené ti výrobci, že už i operační systémy si umí svému stvořiteli postěžovat, když vážně onemocní. Systémy jsou v dnešní době tak sofistikované!
Přestože mám počítač takto zabezpečený, začaly se dít divné věci. Z účtů mi záhadně mizí peníze. Nechápu to. Všechny přístupové údaje mám pečlivě uložené jen na jediném tajném místě na počítači v textovém souboru, kam nikdo nemá přístup! Asi zajdu do banky a možná jim doporučím paní Mary, aby i u nich prověřila, jestli nejsou napadeni hackery. Já už dnes vím, jak na to: netstat.
Nenechte se k čemukoliv manipulovat telefonáty z cizích čísel. I když lidé na druhé straně zní přesvědčivě, odborně a slušně, vždy buďte obezřetní. Obzvlášť pokud po vás chtějí jakékoliv přístupové údaje nebo dokonce možnost vzdáleně ovládat váš počítač!
Pokud spouštíte na svém počítači jakýkoliv vámi neznámý program anebo příkaz, vždy se nejprve přesvědčte, k čemu slouží, jak se používá a jak z něj správně vyhodnotit výsledky. Vězte, že ani s tím netstatem to není tak jednoduché.
Pokud si nejste jistí opravdovostí telefonátu, zavěste a raději si sami na infolince ověřte, zda vám z banky někdo volal, nebo ne. Bude vás to stát nějaký čas, ale můžete si ušetřit spoustu starostí i peněz.
Máte-li někdy pocit, že nerozeznáte, zda je nabídka opravdová nebo jde o podvod, podívejte se na náš on-line kurz CHRAŇTE SE PŘED HACKERY aneb kybernetická bezpečnost polopatě.
Ukážeme vám v něm nejčastější typy útoků a vše si sami prakticky procvičíte v bonusových materiálech. Videa jsou krátká a srozumitelná, takže vám ke studiu stačí několik minutek denně. Vše najdete pěkně pohromadě na jednom místě.
Případně se věnujte samostudiu a hledejte na internetu nebo zůstaňte věrní našemu blogu.
Stáhněte si e-book ZDARMA
Získejte šikovný tahák, na co se nejčastěji nechají vaši zaměstnanci nachytat. Jaké taktiky hackerů zaručeně fungují?