Bitcoin a ti druzí: K čemu slouží kryptoměna?

logo bitcoinu na minci na pozadí z tištěných spojů

Kryptoměny jsou fenomén, který nelze přehlížet. Znáte je jen z novin nebo vyprávění? Ve zkratce vám proto popíšeme, jakou mají cenu a jak fungují. Také vás musíme upozornit, že pro vás mohou představovat i bezpečnostní riziko.

O virtuální měně jménem Bitcoin se hovoří už spoustu let. Z počátku se o něm ale mluvilo jen jako o kuriozitě nebo pankáčské alternativě klasických peněz, s níž můžete platit třeba v Alze, stáncích s novinami Geco nebo v některých kavárnách.

Co je bitcoin?

V posledních několika letech se ale diskuze o Bitcoinech dostala do mnohem serióznější roviny. Hodnota nezávislé měny začala prudce stoupat a investoři, obchodníci a bohužel také zlatokopové z celého světa k ní obrátili svoji pozornost.

Bitcoin je zcela nezávislá měna, která není krytá zlatem ani propojená s žádným státem. Jeho hodnota se odvíjí pouze od nabídky a poptávky. Na druhou stranu například Německo ho uznalo za oficiální virtuální měnu a zisky z něj daní (Spojené státy dokonce daní jakoukoli bitcoinovou transakci).

Zároveň jde o decentralizovanou měnu, takže Bitcoiny nemůže vydávat, řídit nebo ovlivňovat žádný jednotlivec. Dokonce se dodnes ani neví, kdo stál za jeho vznikem. Nové peníze vznikají díky těžařům, kteří se zapojují do jeho systému a pomocí unikátního hardwaru a programů přispívají k provozu celého kryptokolosu.

Phishing a kryptoměny

Jak kryptoměna vzniká a co přesně znamená těžba?

Kryptoměny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické rovnice. Za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství kryptoměny. Tomuto procesu se říká těžba. Po vytěžení je konkrétní suma převedena na konkrétní adresu majitele kryptoměny v podobě číselného kódu. Každá „mince“ je tedy unikátní a nezaměnitelná.

Kryptoměna neznamená jen Bitcoin

Přestože ještě před několika lety pokrýval Bitcoin velkou část trhu s kryptoměnami, s rostoucí popularitou se objevila i jeho konkurence. V současnosti nejoblíbenější alternativou Bitcoinu je Ethereum. Vyniká hlavně svou rychlostí, a to jak těžby, tak samotných transakcí.

Dynamicky rostoucí kryptoměnu pak představuje Ripple XRP. Není decentralizovaný – provozuje ho právě kalifornská firma Ripple. Každý ze systémů má svá specifika a výhody.

Pozor na hackery a podvodníky!

Bohužel ne vždy jsou praktiky bictoinových těžařů tak úplně férové. Zlatokopové jsou schopni využít jakoukoli příležitost, aby se mohli obohatit na úkor nic nevědoucích obětí. Těžba bitcoinů je přitom jeden z nejatraktivnějších způsobů snadného výdělku.

Stačí se přihlásit na webovou stránku, která skrytě obsahuje kód pro těžbu, a váš počítač už bere do ruky krumpáč. Vy se přitom stáváte nejen obětí podvodu, ale ještě se divíte, proč váš počítač a internet běží najednou pomaleji. Je to jednoduché: Neběží – těží.

Hackerský útok na kryptoměny

Útoky spojené s bitcoiny

Samostatný případ pak představují hackeři, kteří využívají k těžbě Bitcoinů výkonné firemní sítě. Jeden z plošných útoků se stal v roce 2018. Útočníci napadli za účelem těžby kryptoměn více než 400 000 počítačů. S podobným útokem se setkal také výrobce elektromobilů Tesla a několik menších firem v Evropě.

Problematice podvodů s kryptoměnami a rizikům, která mohou nepoctiví těžaři představovat pro vaše podnikání, se budeme věnovat na našem blogu i nadále.

Prozradíme vám taktiky, triky a metody, které hackeři používají. Také se můžete těšit na praktické a osvědčené rady, jak před bitcoinovými těžaři ubránit váš soukromý počítač i servery ve firmě.

Máte-li podezření, že se něco nekalého děje i ve vaší síti, pošlete nám nezávaznou poptáku. Podíváme se, jak jste na tom.

Provozní ředitelka DoxoLogic, s.r.o.

Stáhněte si e-book ZDARMA

7 častých pastí hackerů

Získejte šikovný tahák, na co se nejčastěji nechají vaši zaměstnanci nachytat. Jaké taktiky hackerů zaručeně fungují?