Internet je skvělé místo pro práci, zábavu, ale také pro různé podvodné techniky. Jejich cílem je připravit vás o dvě důležité věci – data a peníze. V poslední době jsou to mimo jiné i kryptoměny, které stále častěji přitahují pozornost podvodníků.
Blockchain zná technologický svět už od roku 2009. Vše začalo jako anonymní iniciativa s ambicí vytvořit kryptoměnu, tedy decentralizovaný substitut státem kontrolovaných měn.
Vznikl tak fenomén, který přilákal obrovské množství investorů, ale také podvodníků, pro které se kryptoměny staly oblíbeným cílem i prostředkem. Například výkupné v rámci ransomwarových útoků po vás budou hackeři vymáhat téměř vždy v kryptoměnách.
Vedle kryptoměn se s využitím technologie blockchainu rozvíjí také fenomén nezaměnitelných tokenů NFT (non-fungible tokens). Fakticky se jedná o jedinečné elektronické (často umělecké) dílo, jehož vlastnictvím se může pyšnit právě jeden člověk. Ačkoliv kopii může mít prakticky kdokoliv.
Díky své popularitě získaly kryptoměny a některé NFT velkou hodnotu. Toho si samozřejmě všímají i hackeři. Proto mají útoky na peněženky držící kryptoměny vzestupnou tendenci a probíhají často velmi sofistikovaným způsobem.
Mezi takové útoky patří například odchycení hesla při přihlašování do peněženky pomocí škodlivého kódu. Přesto existují i snadnější cesty – občas stačí uživatele o přístup do peněženky prostě jen požádat.
V únoru 2022 došlo k phisingovému útoku na uživatele největší burzy s NFT tokeny OpenSea. Způsobil škodu větší než 1,7 milionů dolarů a základem jeho úspěchu bylo mimořádně vhodné načasování. Burza OpenSea totiž právě informovala své uživatele o plánovaném přechodu na nový kontrakt (smlouva o převodu NFT) a vyzývala je k aktualizaci svých účtů.
Útočník využil danou situaci a v podobně znějícím duchu vyzýval podvrženým e-mailem uživatele k akci s výhodou ušetření významného poplatku spojeného se změnou kontraktu (provedení transakce).
Uživatelé s vidinou úspory peněz tak v mnoha případech udělili souhlas s přístupem do své peněženky nesprávnému subjektu. Útočník pak po získání přístupu do peněženek dokončil tento koordinovaný útok a odeslal si na svůj účet vybrané hodnotné NFT.
Podle šetření bezpečnostní služby Blockchain PeckShield se útočník zaměřil na 32 klientských účtů a během tří hodin získal 254 tokenů.
Mezi ukradenými NFT jsou například známé tokeny z Bored Ape Yacht Club (kreslené obrázky znuděných opic) a sbírek Azuki v celkové hodnotě 641 ethereum. V době psaní tohoto článku tedy přibližně 1,7 milionu dolarů.
Útočníci si pro své útoky rádi vybírají známé instituce, jako jsou banky a úřady, jejichž jménem pak vystupují. E-mail na první pohled vypadá tak, že přišel například z vaší banky, od České pošty nebo od ředitele společnosti, kde pracujete.
Využitím známé značky či autority se útočník snaží oběť přinutit k akci. Tím je nejčastěji kliknutí na zaslaný odkaz, který obsahuje škodlivý kód, jehož otevřením se útočník dostane do počítače oběti, nebo zadání citlivých informací (např. přihlašovací údaje).
Bohužel jediný způsob, jak se vyhnete těmto typům podvodů, je, že je včas je rozpoznáte. Nevyužívejte proto nabízené odkazy a zadávejte citlivé informace pouze na legitimních webových stránkách, které navštívíte obvyklým způsobem.
Webová adresa (URL adresa) podvodné stránky se často nepatrně liší od adresy originálního webu. Obvykle obsahuje překlep nebo jinou koncovku (doménu). Odchylku přitom můžete zjistit až po otevření nabízeného odkazu či stisknutí tlačítka.
Obzvlášť, když podvodná e-mailová zpráva může obsahovat oficiální logo i další prvky běžné komunikace? Společnost Eset proto přináší výstižný přehled, jak se nestát obětí phishingu:
Vzhledem k tomu, že útočnící cílí na koncové uživatele, kterými jsou ve firmách typicky zaměstnanci, je důležitá prevence. K tomu slouží pravidelné vzdělávání.
Pro nejlepší výsledek kombinujte různé přístupy a často je opakujte. Eliminujete tak riziko hrozby od nově příchozích zaměstnanců, kteří ještě nemusí mít tolik zkušeností s phishingem.
Martin Listopad
Autor článku je jednatel společnosti DoxoLogic ze skupiny Moore Czech Republic.
Stáhněte si e-book ZDARMA
Získejte šikovný tahák, na co se nejčastěji nechají vaši zaměstnanci nachytat. Jaké taktiky hackerů zaručeně fungují?